Koniec maja – Wojna Palikowa

Przyszedł już czas na jakiś update, ponieważ przez większą część maja nic nie napisałem. Nie znaczy to jednak, że nic się nie działo, choć fakt, motocyklowo działo się niewiele. Stało się tak, ze względu na bardzo ważne sprawy do załatwienia, które pochłonęły mnie mocno i nie pozwoliły na bieżące wpisy. Udało mi się jednak już prawie je zamknąć, a więc wracam do pisania.
Nie będę szczegółowo rozpisywał zrobionych tras, były tylko dwie niestety i obie w większości się pokrywały. Udało mi się zwiedzić drugą stronę jeziora Gwiazda, położonego na południe od Bytowa, oraz zrealizować w końcu wspólny wypad z Agą… też nad Gwiazdę. Wiem, nudny jestem. Sam nie wiem dlaczego, ale chciałem wziąć Agę po prostu w nasze ulubione miejsce z racji, że rzadko mamy okazję razem motocyklować. Jest jednak szansa, że się troszkę poprawi bo nasz mały Eryczek idzie od 1 czerwca do żłobka :).

Słowa niech zastąpią zdjęcia z opisem i mapki.

Trasa 1 – Wojna Palikowa

Na południowym krańcu jeziora Gwiazda napotkałem tablicę upamiętniającą tzw. Wojnę Palikową. Więcej na ten temat warto przeczytać choćby tutaj: http://www.najigoche.kaszuby.pl. Wspomnę tylko, że wojna palikowa, to walka miejscowej ludności o granicę Polski po zakończeniu I Wojny Światowej. Granica ta przechodzić miała właśnie po zachodniej stronie jeziora, a wytyczona została tak niefortunnie, że bardzo duża część pól uprawnych miejscowych chłopów miała się znaleźć po stronie niemieckiej. Chłopi stawili opór wojskom polskim i niemieckim, którzy ochraniali geodetów wytyczających granicę i niewiele brakowało aby doszło do rozlewu krwi… Po resztę tej niezwykle ciekawej historii odsyłam do wspomnianego wyżej artykułu.

 

 

Trasa 2 – Pętla Gochowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.